ÚTERNÍ OKÉNKO ZBYŇKA CYPRY - OBUV

ÚTERNÍ OKÉNKO ZBYŇKA CYPRY - OBUV

Ahoj sportovci, v tomto okénku jsem tu s radami jak si správně vybrat obuv. Záměrně se nebudu pouštět do žádných složitých debat. Existují dnes spousty speciálních vyšetření a diagnostik, které nám v podstatě řeknou, že máme každý nějakou tu vadu, či disbalanci. Prostě problém :-)

V každé lepší prodejně vám prodavači poradí, nemusíte se bát zeptat. Musím zde dát k dobru příhodu, jak jsem v mládí nezvládl start na paraglidu (svahový padák) a přisedl jsem si nohu. Diagnóza zlomené tři prostřední prsty v nártu a všechny tři ve zkratu. Výsledek... po srůstu vznik svalku (zesílených míst) na třech prstech vedle sebe. Jeden kousek kosti zasahující dospodu chodidla. Z operace, nevím proč nakonec sešlo. Asi nebudete úplně plnohodnotně chodit pane.

Proč to píšu... nakonec s tím běhám stovky i stomilovky.

Dostali jsme se k botám. Jako první chceme vědět kde budeme běhat, chodit a od toho se odvíjí dezén na podrážce. S tím dilema co je horší, jestli kroska na silnici... nebo silnička v terénu.
U horských běhů většina závodů co nejvíce vede mimo asfalt, volíme tady spíš krosovku se vzorkem. Velikost volíme větší min o číslo a počítáme s otokem chodidla a únavou (propadem klenby) v průběhu závodu a tím prodloužení chodidla.
Pokud zvolíme velikost akorát, na 30-tém kilometru po čtvrtém seběhu přicházíme o první nehty  :-(
Botu utahujeme tak akorát, aby nám noha v botě nelítala a zároveň nebyla nepříjemně zaškrcena. Počítáme s mírným otokem u delších distancí.
Podstatné je dobře si zavázat tkaničky, abychom je nemuseli v průběhu závodu již řešit (ideál). V závodě LH 24 na startovní zavázání již nesahám, až po cíli (ideál).
Důležité je chodidla namazat vazelínou a zvolit správné ponožky. Nejlépe nové na závod.
Máme tu problém kolik rozchodit botu před závodem.
Při mých zkušenostech si dovolím vytáhnout z krabice a jít na start. Je to možné pouze u osvědčených bot a začátečníkům doporučuji pár desítek km odzkoušet i s ponožkou favoritem (ta co se v tréninku nejvíc osvědčila), kterou koupím na závod novou.
A nezapomeňte si pořádně ostříhat a zapilovat nehty, jinak vám ty krásné superboty budou k ničemu.
Těšte se příští týden opět na další "Okénko"  ;)

Zdraví Zbyněk Cypra