Úterní okénko Tomáše Bystřického - Šumavské zatáčky

Úterní okénko Tomáše Bystřického - Šumavské zatáčky

A že jich tam na Vás nečeká málo! Sportovci, máme tady poslední seznámení s detaily upravené trasy na Šumavě. Na rozdíl od Krušných hor jsme si okolo Železné rudy nemohli dovolit tak velký navigačně jednoduchý okruh, proto budete měnit směr asi častěji než na jiných etapách.

A že jich tam na Vás nečeká málo! Sportovci, máme tady poslední seznámení s detaily upravené trasy na Šumavě. Na rozdíl od Krušných hor jsme si okolo Železné rudy nemohli dovolit tak velký navigačně jednoduchý okruh, proto budete měnit směr asi častěji než na jiných etapách.

Kromě směru, jak je vidět z profilu, se často střídá i stoupání s klesáním. To je velký rozdíl proti Krušným horám, proto Vám všem na všech trasách doporučuji opravdu pohlídat začátek. Začínáme ostrým stoupákem na Belveder, kde mají mimochodem výborné medové pivo, a hned sbíháme k přírodnímu koupališti. Tam doporučuji zchladit svaly po závodu. A takhle se to otočí ještě 2x pro SHORT resp. 3x pro HALF s LONGem, než doběhnete na Pancíř. Pod ním na Vás také čeká první přeskok potoka. Jsem zvědavý, jaké bude v době závodu počasí, protože pokud víc zaprší, čeká jich na Longaře hned několik a dojde i na mokré boty. Proto asi nebude od věci předem nohy namazat nebo jinak chránit před puchýři. Hned druhé doporučení se týká zásob vody, přeběhy mezi občerstvovačkami jsou tady docela dlouhé a zejména na poslední úsek do cíle je nutné se vydat s plnou nádrží!

Od občerstvení sbíháme všichni po sjezdovce a pod ní je důležité rozdělení. Pro SHORT zde podle mě začíná pasáž, kde se dá závodit a pořádně rozběhnout, pokud si věříte v běhavých úsecích. Pokud na to půjdete spíš přes sílu, nechte si ji až do závěru. Delší dvě trasy si užívají přeběhu Můstku, kde je také prostor pro tempo nebo odpočinek. Čeká vás široká šotolina, místy starý asfalt na hřebeni. LONG z něj začne sbíhat směrem k Plošině, to je dlouhý mírný seběh stále po široké cestě a vůbec kolem Plošiny je to letos celé po široké cestě. Loni totiž bylo pár stížnosti na náročnou orientaci na jejím vrcholu v lese téměř bez cesty. Letos tedy můžete valit s klapkami na očích, jen nezapomeňte odbočit. Těchto 20 km až do Matějovic je převážně z kopce, sestoupáme víc než 600 m a pro závodníky je to úsek, kde se bude zadělávat na výsledný čas. Pro ty co jsou zdolat Výzvu, to bude možná trochu utahané, ale záludné je to v tom, že až následně Vás čeká náročný terén, proto je potřeba si tady co nejvíc pošetřit a nerozbít nohy.

Čeká nás teď 600 m stoupání na Prenet a hned zas dolů. Do údolí Zelenečského potoka vede poměrně náročný a prudký seběh, kde se běhalo na Výzvě už v minulosti, takže je prověřený a bude se Vám líbit. V údolí překročíme lávku a stoupáme 200 výškových metrů k občerstvení. Za co mě asi nepochválíte, bude seběh z Hojsovky, přestože začíná krásným trailíkem, napojí se na dlouhý asfalt, který je nutno přetrpět až ke kolejím. Bohužel ho zde přibývá čím dál víc 

Následující úsek po zelené podél kolejí ale už je zase v pořádku, houpavou cestou stále stoupáme až na Špičácké sedlo. Během toho musíme podběhnout viadukt chovaný v lese a přeskočit nějaký ten potok, až vyběhneme skrz branku na parkoviště. Následuje úsek společný pro všechny 3 trasy, a to rychlý traverz, opuštěná osada a seběh sjezdovky na Špičák, přes parkoviště a za mostíkem rychle zase do lesa. I když jsem to vzal teď tak rychle, připomínám, že od Hojsovky už není do cíle žádná občerstvovačka a pro dvě delší trasy je to poctivých 17 km! Až proběhneme Špičákem, směřujeme k chatě Rebel a čeká nás poslední rebelie podél kolejí. Pokud se Vám povede až sem pošetřit sílu, můžete kdejakého závodníka dost překvapit, protože zde to bude právě o vůli a síle, nahoru dolu, klacky pod nohama, potok a pak přeběh táhlé louky.

No dobře, zas takový masakr to určitě není, ale já vás varoval.. Tomáš Bystřický 
#dejvyzvu #horskavyzva #salewa #rockpoint #sumava #zeleznaruda #plzenskykraj

Více fotek najdete na Fb.