Pavel Brýdl - Horská výzva Jeseníky, Návrat do závodního tempa

Pavel Brýdl - Horská výzva Jeseníky, Návrat do závodního tempa

Ahoj závoďáci! Situace po epidemii koronaviru se snad konečně vrací do normálního režimu a my se můžeme společně těšit na první letošní závody Horské výzvy. Sice je letošní ročník zredukovaný, ale o to víc si ty dva TOP závody můžeme užít. Letos vás budu provádět aspoň těmi dvěma závody série 2020 já, Pavel Brýdl. Každý týden ve středu vám přinesu nové info k trase i tipy, jak se dobře připravit na tyto podniky ;) První zastávka je v nádherném prostředí Jeseníků se startem na Červenohorském sedle. Trať dále vede přes ikonická místa jako jsou Praděd, Švýcárna, Ovčárna, Dlouhé stráně, Šerák…. Za mě i výborný tip na rodinný výlet. Každopádně na běžce čekají sice pěkné, ale o to náročnější trasy.

Pojďme si je hned představit ;)

Nejdelší - Long s délkou 64km a převýšením 2995m budí respekt asi u většiny i špičkových běžců. Středně dlouhá trasa Half má parametry 38km/1700m a nejkratší závodní - Short  pak14km/696m. Pro všechny ostatní, kdo si chtějí v létě trochu zasportovat, je připraven 7km okruh, charitativního Pochodu s Mixitkou, kde bude 50% startovného věnováno Lukáškovi Bílému, kterého tímto pochodem podporujeme už od samého vzniku - více na https://www.horskavyzva.cz/pomahame
Nyní máme necelé čtyři týdny do závodu. Za tu dobu se dá ještě slušně potrénovat a trochu vyladit forma. 
Můj typický tréninkový týden se skládá z několika základních typů.   

  • Silový trénink
  • Dlouhý běh
  • Intenzivní trénink
  • Příprava na závod 

Každý z nás má svou vlastní formu, intenzitu, dobu tréninku a tak budu rád, když se v našem okénku podělíme o zkušenosti. Třeba si každý z nás odnese nějaké nové poznatky a tréninkové obohacení. Navíc TOP tři vybrané příspěvky získají od našich partnerů dárek. 

Začněme u silového tréninku, který je pro naše typy závodů jedním ze stěžejních.
Já se snažím minimálně jednou týdně dojet do hor, kde jsou nejen prudké, ale hlavně dlouhé kopce.
Takže jakýkoli běh v tomto prostředí je vlastně zaměřený na sílu 
Nejčastěji zde zařazuji souvislý běh do kopce na cca 50´ – 60´ v tempu na zhruba 80%. Moje oblíbená trať je Velká Úpa – Portášky – Růžohorky – Sněžka.
Pokud nejsem na horách, tak chodím například kopce 3x10´ (80%) s pomalým meziklusem dolů.
Nebo ještě 15x1´ prudký kopec v závodním tempu.
Celoročně se snažím trošku posilovat. Na nohy zařazuji (výstupy na lavičku, švihadlo a dřepy). 

Přejeme všem hezký začátek léta, spoustu naběhaných kilometrů a těšíme se na vaše příspěvky týkající se silové přípravy. 

Pavel Brýdl - Ambasador Jesenické VÝZVY