Pavel Brýdl – Horská výzva Beskydy, druhý závod: Regenerace

Pavel Brýdl – Horská výzva Beskydy, druhý závod: Regenerace

Kdysi jsem ještě jako lyžař slyšel od jednoho úspěšného olympionika větu, kterou si doteď pamatuji. Trénovat umí každý b…c, ale odpočívat je umění. A něco na tom bude.

Pro zvyšování výkonnosti každého běžce je důležitý správně nastavený princip superkompenzace. A co to znamená? Nejdříve díky tréninku dostaneme tělo do únavy. Ta je spouštěčem pro adaptační proces, kdy si tělo zvyká na zátěž. Pokud vhodně doplníme energii a odpočineme si, tak se z hlediska výkonosti posuneme o kousek nad úroveň před tréninkem. Tato výkonnostní křivka platí jen za předpokladu vhodně zvoleného tréninku a dostatečné regenerace. A v tom je pro většinu z nás zakopaný pes, proč se neposunujeme dopředu tak, jak bychom chtěli. Po práci sice stihneme odtrénovat, ale díky nedostatku času a možností už nedopřejeme tělu komfort v podobě aktivní regenerace. Následně jdeme trénink v únavě a navíc nám hrozí vyšší riziko zranění.

Já osobně mám v regeneraci obrovské rezervy. Ale postupně se to snažím zlepšovat:

  • Aspoň dvakrát týdně se snažím večer protahovat
  • Regenerační nápoj po těžkém tréninku Enervit After Sport
  • Masážní válec na stehna, lýtka a záda
  • Kompresní návleky CEP na lýtka a stehna
  • Moje aktuální novinka - Infrasauna Belatrix Vitae 2
  • Regenerační krémy Medicanna Sport Repair

 

Vím, že je to někdy náročné, ale zkuste se zaměřit na regeneraci a odpočinek. Klidně i trošku na úkor tréninku. Výsledný efekt Vás možná příjemně překvapí ?

 

A příště si už povíme předstartovní detaily.