ČTVRTEČNÍ OKÉNKO MONČI BOHUNSKÉ - Káva

ČTVRTEČNÍ OKÉNKO MONČI BOHUNSKÉ - Káva

Ahoj sportovci! dnes přinášíme článek o kávě a jejím vlivu na lidské tělo... Pijete kávu před výkonem? Ne? Možná by jste měli začít :)

Kofein, který je obsažen v kávě ale také čaji a kakaových bobech je obrovským nakopávačem při sportu. Dlouholetí sportovci již dávno ví, že jeden šálek před závodem dokáže docela hodně zvýšit jejich sportovní výkon. Je to tím, že kofein zvyšuje počet mastných kyselin v krvi, které jsou následně převáděny na energii. Tento fakt převážně platí pro vytrvalostní sporty jako je běh nebo cyklistika. Pokud kávu užíváme v rozumné míře, může nám být maximálně přínosná. Třeba například tím, že:

  • Povzbuzuje mozkovou činnost (koncentraci, orientaci..)

  • Urychluje krevní oběh

  • Podporuje činnost střev a jater

  • Je velice účinná ve spalování tuků

  • Podporuje vytrvalostní schopnost

  • Obsahuje velké množství antioxidativní látky

  • Zvyšuje výkon, ale také napomáhá regeneraci

  • Při konzumaci kávy se vyplavují do těla endorfiny, takže jsme potom veselejší a šťastnější a co víc, lépe snášíme bolest při závodě

Káva má i své negativní účinky, mezi které můžeme uvést především nespavost a nervozitu. Kofein se dá doplňovat různými způsoby, nejlépe však černým (zeleným) čajem, kvalitní kávou nebo sportovními gely či kofeinovými tabletami.
Co se týče kávy, je dobré dopřát si kvalitní kávu bez cukru a mléka. Ale protože káva odvodňuje, je žádoucí tělu poskytnout i dostatečné množství čisté neslazené vody. Pro ty z Vás, kteří si chtějí dopřát dobrou kávu, je na každém závodě Horské výzvy přistavena kavárna Dokolakafe, která má výbornou kávu Bazzara z italského pressovače SanRemo. Já osobně jsem zvyklá už několik let vypít šálek dobré kávy před závodem, ale když je velké horko připravím si raději ledový zelený čaj, třeba i s mátou a citronem. Nejen že mě osvěží ale zároveň i nakopne. Na samotný závod si s sebou nabalím raději kofeinové gely než kofeinové tablety. Dost často mi přijdou k chuti a rychle je tělo zpracuje.

A co vy? Jaký je Váš předzávodní nakopávač?:)

Mějte se vesele a za dva týdny zase ahoj!

Vaše Monika