A jak viděl Bystrouš 3.závod na Šumavě?

A jak viděl Bystrouš 3.závod na Šumavě?

Ahoj závodníci, ještě Vám stehna připomínají minulý víkend? :) Já jsem si těch pár dní nechal Šumavský závod projít hlavou a rád bych shrnul všechny ozvěny...

Přestože se Krušnohorský závod povedl nad očekávání, nebyl jsem před tím Šumavským úplně klidný. Novým terénem okolo Božího daru jsem Vás chtěl připravit na ještě větší změnu, kterou prodělala Šumava, ale nebylo to moc? Určitě ne! Jedině razantním krokem můžeme změnit to zažité klišé, že Šumava je asfaltová a nudná. Nebudu tajit, že jsme se s Michalem Janďurou nad mapou vyřádili  Bohužel i přes všemožnou propagaci, jsem ještě týden před startem odpovídal na dotazy, jestli je to pravda a jestli stojí za to, se do Rudy vypravit. Ale je pravda, že žádný článek neudělá názor, tak jako vlastní zážitek. Proto bych teď uvítal všechny Vaše reporty, pojďte ven s Vaším názorem  A teď můj pohled na otázky, které se objevily o uplynulém víkendu:
Klikatá trasa:
Šumava je rozlehlý národní park, ale právě většina ikonických míst (rašeliniště, jezera, rozhledny, ...), které si v této lokalitě vybavíte je v prní zóně NP a tam tedy se závodní trasou moc nepochodíme. To znamená, že téměř vše na východ od hlavní silnice do Železné Rudy nepřichází v úvahu. Pak tu máme Černé a Čertovo jezero, kde je pár moc pěkých úseků, ale ty propojuje buď zpevněný chodník a nebo asfalt, který si až moc dobře pamatujeme z loni. Ten musel pryč. Takže nám zbývá hřeben od Pancíře po Prenet, který jsme chtěli využít co nejvíce, abychom nemuseli sbíhat ještě dál do podhůří, než za přehradu Nýrsko. Takže proto tolik smyček a viděli jste sami, že i tento jeden hřeben má hodně co nabídnout.

Mapy:
Pravda je, že vytištěné mapy, kromě Shortu, nebyly na takové detaily v dostatečném rozlišení a byly spíše orientační. Stejně tak i GPS záznam, protože ty lesní cestičky nejsou nikdy v mapách tak přesně zavedené, jako vedou ve skutečnosti a navíc jsme museli na poslední chvíli udělat tu změnu kolem 5.km. Právě proto jsem apeloval na značení v terénu, které bylo opravdu poctivé a Pavla se Zdendou tam nechali nějaký den práce.

Zkracování:
To zásadní, které proběhlo pod Pancířem bylo u dohledaných případů potrestáno penalizací. Proč ne DSQ? Protože věřím, že většina případů nebyla úmyslná a byla zatažená ve vláčku. Nebylo to přímé zkrácení někde na tajňáka, ale závodníci odbočili na špatnou trasu. Rozdělení ale bylo navrženo tak, aby právě Longaři po tmě nemuseli dělat otočku a mohli klidně pokračovat dál z kopce. Popis na zemi i na šipkách také mluvil jasně, tak nevím kde se stala chyba. Bohužel jen zlomek lidí se s námi o tom bavil. Dále jsou zvěsti o tom, že to někdo někde švihnul přes sjezdovku jinak nebo po hřebeni kousek dál. O tom se mi popravdě ani nechce bavit, protože i po 17 letech závodění předpokládám, že se každý jde poměřit s danou trasou a soupeři. V horském závodu, pokud nejde o trasu z bodu A do B nelze zabezpečit všechny ani většinu odboček rozhodčím, nebo je úplně uzavřít mlíkem. Podle mého názoru by si závodník měl udělat představu a alespoň základní přípravu o tom co ho čeká. Jestliže pak někdo někde nad mapou přemýšlí jak vyzrát na pořadí, ať si žije se svým svědomím.

Takže když to shrneme, určitě měl Šumavský závod ještě nějaké mouchy. Do příštího roku uděláme pár malých změn, aby na trati nebylo tolik smyček, které se dají obejít. Protože i tak trasa povede z velké časti po neznačených cestách, které nabízí ten pravý terén, uděláme pořádný GPS záznam a doladíme rozvržení občerstvení. Také pravidla budou asi muset projít malou revizí.

Ty dva dny na Šumavě jsem si ve výsledku hrozně užil! I když jsem si na trati vyslechl všechno možné o tom, že je to zase do kopce a že ten závěrečný úsek lámal morálku. V cíli ale pak byla pohoda, většina z Vás si stěžovala s úsměvem, s tím úsměvem, že jste něco zdolali a že toho nelitujete. Děkuju všem, co se zastavili a po závodu se s námi bavili, to dělá tu správnou závodní atmosféru. Posedět v cíli, pokecat u jídla a ne hned zmizet domu, v tom byl letos velký rozdíl oproti loňsku, až mi z toho přeskakoval hlas. Gratuluji vítězům, protože o bednu se v každé kategorii dost bojovalo ale samozřejmě i těm, co bojovali v mnohem delším čase! Jestli ani Vás nová trasa nenudila a byla pro Vás Výzvou, pak jsme Šumavský závod posunuli správným směrem a jsem spokojený. 
#RockPoint #Horskavyzva #Sumava #ZeleznaRuda #Salewa#Ospreyeurope #zavod #beh #run #horskybeh #takzasezaroksumavo#dejvyzvu