Vítězové Rock Point – Horské výzvy míří na Pálavu

Vítězové Rock Point – Horské výzvy míří na Pálavu

Velké finále se blíží. Rock Point – Horská výzva dopisuje devátou kapitolu. Seriál horských běhů a trekingu vyvrcholí za dva týdny na Pálavě (12. 10.), kde je připraven bonusový závod a zejména slavnostní vyhlášení uplynulého ročníku s oblíbenou afterparty přímo v mikulovském amfiteátru.

„V Mikulově budeme letos končit už potřetí. Vždy jsme měli obrovské štěstí na počasí a díky tomu si závěr na Moravě získal velkou oblibu. Nejprve si trochu zasportujeme, pak vyhlásíme ty nejlepší a na závěr ten ročník pořádně oslavíme. Mám radost, do jaké roviny se slavnostní dekorování dostalo, protože díky všem účastníkům vládne v celém zázemí naprosto fantastická atmosféra, na kterou se každý, včetně nás, už dlouho těší,“ podotkl Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.

Letošní 9. ročník byl ve srovnání s těmi předchozími značně odlišný. Seriál začínal a končil nesoutěžními bonusovými závody – nejprve na Vysočině, nyní míří na Pálavu. Tyto jediné dvě zastávky mají pouze dvě závodní trasy a běžet na nich mohou pouze jednotlivci. Mezi bonusovými závody ale byla pětice bodovaných víkendů s třemi tradičními distancemi o průměrných délkách 64,7 km - Long, 39,9 km - Half a 16,1 km - Short. Celá série tedy začala koncem dubna na Vysočině, v květnu následovaly Beskydy, v červnu Krušné hory, v červenci Šumava, v srpnu Jeseníky a v září se bodovaná soutěž zastavila v Krkonoších. Teď už o vítězích není pochyb. A veřejnost je pozná v sobotu 12. října na Pálavě. „Pálava je opravdu oddechovka. Věřím, že počasí nám bude přát a všichni si ji užijeme stejně jako v předchozích letech,“ těší se ředitel Zitta, když připomněl, že na programu budou dvě závodní trasy Long (26 km) a Short (13 km). Obě odstartují naráz v pravé poledne z amfiteátru pod Turoldem v Mikulově, kde bude také jejich cíl. Vypsány jsou, stejně jako byl úvodní Geohunter race na Vysočině, pouze pro jednotlivce a dogtrekaře. „Závod bereme jako zpestření, proto tu nic nehrotíme a necháváme startovat jen jednotlivce, aby se kdokoli necítil ničím svázaný. Rád ale připomenu skutečnost, že nejlepší tři, kteří budou dekorováni v dané kategorii, anebo nejlepších pět na dané distanci celkově, má automaticky startovné zadarmo,“ upozornil Pavel Zitta.

Pořadatelé už nejlepší běžce letošního 9. ročníku odhalili na svém webu. Až do posledního závodu v Krkonoších přitom o celkových vítězích vůbec nebylo rozhodnuto a určitě největší překvapení jsou na královské trase Long. Letošní pravidla přitom říkala, že z pěti bodovaných zastávek se soutěžícím jedna škrtala. Započítávají se tedy čtyři nejlepší závody. Mnozí tak očekávali, že loňští vítězové a i mezi soupeři oblíbená dvojice sympaťáků - Radek Steklý a Jan Žaloudek půjdou za obhajobou. A našlápnuto na to měli. „Bohužel jsme vinou nemoci nemohli běžet všechny závody. Zdraví máme každý jen jedno. Dvakrát jsme chyběli a nakonec skončili po loňském triumfu třetí. Všem děkujeme za podporu a vůbec nepochybuji o tom, že titul je ve správných rukou Vlastíka a Domči a i kluci ze Šogorisa si za svoji vůli také zaslouží být před námi,“ shrnul letošní rok s glancem opravdového vítěze Radek Steklý, který s parťákem Honzou Žaloudkem zaznamenal dvě vítězství a jedno druhé místo. Bodový stav jim tedy stačil na celkový bronz na Longu a na druhé místo v mužských týmech.

Králem Longařů jsou nakonec loňští králové dogtrekařů – Plzeňáci Vlasta Vágner s Dominikou Slavotínkovou. Ti spolu letos běželi poprvé. Zatímco v předchozích letech tito partneři v osobním životě vítězili každý ve své kategorii v běhu se psem, letos to zkusili spolu. I tak byli nakonec nepřemožitelní a slaví nejen titul v Mix týmech, ale zejména titul celkové nejlepší dvojice na nejdelší distanci. Králové mužských dvojic byli nakonec Adam Koudela s Jiřím Špačkem, královnami Hana Bulantová s Petrou Janusovou. Nejlépe pak svého psa na Longu vedli Petr Hron a Šárka Rudná.

Celkem se tituly budou rozdávat na Pálavě na zmíněných třech trasách ve více než dvaceti kategoriích. Právě po samotném vyhlášení nejlepších běžců pálavského bonusového závodu přijdou na řadu ti nejlepší uplynulého 9. ročníku. „Pálavu prostě pojedeme ve stylu – víno, ženy, běh a byla by škoda, pokud by u toho kdokoli z účastníků měl chybět,“ zve na závěrečnou štaci v Mikulově Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.