ÚTERNÍ OKÉNKO ZBYŇKA CYPRY - ZVLÁDNU ZÁVOD?

ÚTERNÍ OKÉNKO ZBYŇKA CYPRY - ZVLÁDNU ZÁVOD?

V minulých dílech jsme si vybrali správné boty, možná jsme si už našli parťáka. Než začneme řešit vše důležité pro závod, udělejme si jasno v tom, jestli vůbec závod zvládneme. Nechceme přece začít o sobě pochybovat a týden před startem hledat jakýkoliv důvod, nebo spíš výmluvy, proč to parťákovi odříct.

Tohle okénko je zaměřeno na nadšence, kteří si chtějí závod zkusit a nejsou si jistí sami sebou.
Je třeba si uvědomit, že i nejdelší trasu zvládne i průměrný sportovec v podstatě bez speciálního tréninku. V cíli ale tělesná schránka hodně bolí a i následujících pár dnů nás sužují ne zrovna příjemné pocity. Abychom předešli těmto stavům máme dvě možnosti. Buď více trénovat, nebo prostě zvolit kratší trasu.
Jak tedy začít?

Než začneme běhat a totálně se tím zničíme, budeme postupně chodit a každý týden si lehce prodloužíme trasu. Pokud zvládáme svou trasu jít i rychle, třeba i 3x do týdne, zkusíme si ji i oběhnout. Ne ale stylem vyběhnu z domu bomby a v půlce trasy jsem k.o. Důležité je, začít tou rychlou chůzí, seběhnout nějaký ten kopec a poslední třetinu trasy běžet v kuse. Pokud se nám to daří několikrát po sobě (v průběhu týdne), postupně prodlužujeme souvislý běh, až trasu uběhneme celou.
Nepřepalujte tempo ze startu, zrychlit můžete postupně a možná budete překvapeni, kolik "nadupaně" vyhlížejících soupeřů potom v závodě před cílem necháte lehce za sebou.
Nejste si jisti, jestli je vaše tréninková trasa dost dlouhá? Pokud už opakovaně uběhnete vaši trasu cca 20km, musíte prostě těch závodních 60km zvládnout.

Tak co? Zkusíme to již v Beskydech? Už jste se rozhodli a chcete se mě něco zeptat ? Napište mi, rád Vám pomůžu.
A nezapomeňte, 45 dnů do startu!

Těší se na Vás Zbyněk Cypra