ÚTERNÍ OKÉNKO ZBYŇKA CYPRY - VÝBĚR "PARŤÁKA" NA ZÁVOD DVOJIC

ÚTERNÍ OKÉNKO ZBYŇKA CYPRY - VÝBĚR "PARŤÁKA" NA ZÁVOD DVOJIC

Ahoj sportovci. Než se začneme prokousávat všemi detaily přípravy na závod po výběru správných bot začneme parťákem. Protože v závodě dvojic, budeme-li se bavit o trase Long, či i některé z kratších variant Half a Short, je to důležitý detail.

Jak vybrat člověka se kterým strávím na trati několik hodin? Běh v terénu, v noci, možná v zimě... v dešti.
Sám jsem "poprvé" řešil stejný problém. Věděl jsem, že si chci závod zkusit a kamarádi se nějak necítili  :-( První krok prostě musíš udělat sám. Platí zde heslo, že čím víc chceš někoho vhodného najít, tím víc se to prostě nedaří.
Budeme se tedy držet toho, že správně vybranou obuv již máme a vyrážíme na kopec třeba sami. Potkat takového parťáka může být i náhoda, je to stejné jako v životě.
Existují různé seznamky, případně diskuze přímo na stránkách závodů. Neříkám, že se to zde nemusí podařit, ale ta šance je malá tak 10%, né-li jen 4% (smích).

Já jsem si takto našel na svůj opravdu první závod "parťáka". Vůbec jsme se neznali, byl přihlášený v kategorii sport, přestože to byl úplný hobík a fajn kluk. Poprvé jsme se viděli v den startu, sjednotili tempo na rychlou chůzi s tím, že vydržíme co nejdéle. Parťák bojoval, jako lev. Nicméně po několikátém sestupu byl na tom špatně. Domluvili jsme se tedy, že v podstatě není jiná možnost než sbalit - rozuměj vzdát. To jsme, ale ani jeden nechtěli, tak domluva zněla nějak takto: Já si půjdu to svoje, ty taky a uvidíme..... Trošku jsem si prodloužil trasu a stavil se v hospodě na smažák a pivo. Parťák zatím přemýšlel o životě a bytí na trati, ale nezůstal stát. Jen si občas potřeboval asi sednout a vydechnout a to by mě zabilo. S parťákem jsme nakonec dorazili do cíle. Asi byl trochu víc K.O. Ale kolik lidí si může říct, že šlo s Cyprou závod (smích).
Od té doby uteklo hodně času a s přibývajícími zkušenostmi není problém jít s člověkem, kterého znám přímo na start, bez společně strávených tréninkových kilometrů.

Obraťme list. Řekněme, že už parťáka máme. Lidí, co je baví tento druh sportu je rok od roku více. Je zde možnost i smíšených dvojic (žena/muž ). Kamarádi kamarádů onemocní, zraní se a sítem propadávají připraveni, vybavení závodníci se zkušenostmi, či bez a šance najít si parťáka podobné úrovně je snažší a snažší.
Určitě si neodpustím téma tahání na "gumicuku" tento způsob podpory v rámci dvojice bych úplným začátečníkům snad ani nedoporučil. Z vlastní zkušenosti, jelikož jsem tahal i byl tahán... mohu zodpovědně říct: "Na tahání musí být parťáci více - méně vyrovnaní." Pokud totiž přemotivovaný "tahoun" přepálí tempo, je pravděpodobné, že tahaného kolegu spolehlivě "uvaří" a ten potom nebude schopen dojít do cíle ani pěšky.
Tento postřeh se hodí zejména do mixových týmů (žena / muž), kdy chlapík v kondici uštve ženskou, co ji osloví někde na fóru. Přestože se cítí být pomalý, žena s ním zažije peklo, protože půjde svůj strop a závod si tak protrpí, nebo v horším případě vzdá...

Jak předejít nepříjemnostem na trati?
Dejte si s parťákem pár tréninků společně. Odzkoušejte si veškeré vybavení. Řešit nefunkční batoh, nebo botu, co tlačí je v závodě trochu pozdě.

A nezapomeňte. Zbývá 52 dnů do startu!

Zbyněk Cypra