ÚTERNÍ OKÉNKO ZBYŇKA CYPRY - REGENERACE

ÚTERNÍ OKÉNKO ZBYŇKA CYPRY - REGENERACE

Ahoj sportovci, jak jde trénink? Cítíte se někdy unavení? Nevadí, dnes si řekneme něco o regeneraci. Začneme tím, že si ji rozdělíme na tu každodenní, rozuměj po tréninku přes týden, a na pozávodní. Taky naťukneme otázku komprese (zejména kompresních návleků) a jejího vlivu na regeneraci.

Začneme tím nejhorším, co při závodění zažijme. A to je pro mě totálně rozsekaný pohybový aparát po dlouhém závodě. Dokonce i psychika dostane zabrat a není výjimkou slyšet závodníka říct v cíli: "Nikdy více..."
Stejně jako hole, i kompresní návleky část startovního pole používá a část ne. Záměrně nebudu řešit vliv komprese na výkon, ale zaměřím se na velký vliv návleků na mechanické poškození svalů. Jedná se o partie lýtek a zejména stehen v dlouhých a prudkých sebězích. Určitě jste si všimli, že mě bez návleků v závodě téměř neuvidíte. Po závodě na regeneraci používám návleky také. Když je nejhůř, je možné v návlecích po hodně těžkém závodě i spát. V tréninku však návleky téměř nepoužívám. Důvodů je několik: Než bych se do nich navlékl, jsem 5km od domu a to samé platí při vysvlékání. Další, ten podstatnější důvod, je nechat sval při tréninku přirozeně pracovat. Ale chápu, že pro krásnou slečnu je trendy barva návleků i v tréninku prostě cool a nejvíc (a proto je na horách tak krásně, že 

Další věc pro rychlejší regeneraci je sprchování studenou vodou, zejména spodního pohybového aparátu. Doporučuji po těžším tréninku, účinek ať si posoudí každý sám. Z mého pohledu je studená voda bomba a nic nás to nestojí.
A teď to, na co hodně lidí více či méně kašle. Je to strečink (protahování). Řekl bych nejdůležitější forma regenerace. Protahování po tréninku regeneraci urychlí a pod heslem: " Co je pružné, to je mladé," je důležité i pro nesportovce. Ale POZOR! Na protahováni musí být svaly a šlachy zahřáté na provozní teplotu. Pokud se chceš protáhnout i před tréninkem, nedělej to dříve, než se rozklušeš, případně jinak rozcvičíš. Z mého pohledu je protahování před výkonem nedůležité. Já to nedělám. 
Důležitý je odpočinek, ten každodenní, spojený se spánkem. Spánek je nejlepší regenerace!!! Zejména před závodem hodně spěte a hodně jezte.
Honí se vám v hlavě otázka, proč nemluvím o chemii a suplementaci? Jednoduše tohle téma řešit nebudu. Kdo chce sportovat dle mých rad, bude místo suplementů jíst pestrou stravu - bohatou zejména na vitamíny a minerály a s kvalitním odpočinkem bude výš, než sypači!

Dnes ještě váháš? Zítra jdeš do toho. Vím, 25 dnů do startu.
Těší se Zbyněk Cypra