Úterní okénko Zbyňka Cypry - Jesenický LONG

Úterní okénko Zbyňka Cypry - Jesenický LONG

Ahoj sportovci! Věřím, že jste si Krušnohorskou a Šumavskou zastávku pod vedením stavbyvedoucího trasy a ambasadora těchto 2 soutěží - Tomáše Bystřického pořádně užili a těšíte se stejně jako já na 4.závod Horské výzvy, který odstartuje za necelé 3 týdny v Jeseníkách a to stejně jako v Beskydech opět pod taktovkou mé maličkosti ;) Dnes si Vás dovolím pozvat právě na trasu tohoto Jesenického závodu, kterým před 7mi lety odstartovala celá série Horské výzvy do svého 1.ročníku...

Okruh závodu se více méně nezměnil a běhá se stále stejně. Co se však změnilo je místo startu a cíle, to bývalo dříve v Koutech nad Desnou, ale od loňska je na Červenohorském sedle. Ale dost na úvod, pojďme k trase a to té nejdelší - LONG 
Po startu na Červenohorském sedle přeběhneme poprvé v historii závodu novou lávku, přes hlavní cestu Kouty - Jeseník, protneme jednu ze sjezdovek a mírným stoupáním pokračujeme na Malý Jezerník, párkrát se nám to zhoupne, abychom mohli nastoupat prudkým stoupáním zakončeným pozvolným nástupem na vrstevníci a šup v dohledu Švýcárna. Běhatelný ale nepříjemně táhlý úsek nás zavede na "Praděd - k rozcestníku", kde odbočíme prudce vlevo a po asfaltu vystoupáme na vrchol Praděd. Zde po překrásném kruhovém výhledu a kontrole. Otočka a asfaltový seběh na Ovčárnu, kde se občerstvíme. Po odbočení vpravo prudce stoupáme, pokračujeme kolem Petrových kamenů na Vysokou Holi, dále k rozcestí "Nad malým kotlem" odbočíme vpravo řítíme se seběhem přes Františkovu Myslivnu stále seběh a po odbočení vpravo začneme stoupat v horní nádrži přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Čeká nás rychlý asfaltový seběh k horní stanici lanovky na sjezdovce v Koutech. Částečně po sjezdovce a po trailech seběhneme na občerstvovačku v areálu "Kouty". Po přetnutí hlavní silnice stoupáme po asfaltu až do místa "Údolí hučivé Desné", kde odbočíme doleva, ocitnete se konečně zase v lese a prudce stoupáme až na "Sedlo pod Vřesovkou", kde se po absolvování smyčky přes Keprník, Šerák zase vrátíme zpět, abychom seběhli zpět do cíle. To jsem ale trochu předběhl.
Pokračujeme tedy na "Šerák rozcestí", odbočíme vlevo a klesáme vstříc občerstvovačce na Ramzové, která nám opravdu přijde vhod. Po stoupání Vražedným potokem pod Obří Skály následně nastoupáme až k chatě na Šeráku dále Keprník, Trojmezí dále ke již zmíněnému Sedlu pod Vřesovkou a pádíme do cíle přes Vřesovou Studánku a Bílý Sloup. Přátelé! Čeká nás již jen rychlý seběh na Červenohorské Sedlo a vytoužený cíl.

Úplně se mi vrátily vzpomínky, kdy jsem tuto trasu běžel několikrát na sněhu a skoro Vám, sportovci závidím, sám vtažen do atmosféry na trase.

Těší se na Vás 
Zbyněk Cypra