Úterní okénko Pavla Brýdla - Trénink měsíc před závodem

Úterní okénko Pavla Brýdla - Trénink měsíc před závodem

Finálový závod Horské výzvy v Peci pod Sněžkou se pomalu (spíš rychle) blíží a tak je potřeba trochu upravit i trénink. Za poslední měsíc se toho už nedá moc dotrénovat, ale správným načasováním formy se toho dá spoustu získat. Každý běžec má svůj zaběhnutý a osvědčený model přípravy, který by se na poslední chvíli neměl moc měnit. Já osobně nyní před Horskou výzvou zařadím ještě tři týdny intenzivnějšího tréninku, kde se zaměřím na rychlejší výběhy kopců a odrazy cca následovně:

Po: Běh fartlek 12km

Út: Běh kopec 10x2‘ (90%)

St: Kolo 90´

Čt: Volno

Pá: Běh fartlek 12km

So: Běh 3x15‘ (80%)

Ne: Běh 90´

Dva týdny před důležitým závodem zařazuji kratší závod, abych se dostal zpátky do závodního režimu. Poslední týden už chodím spíš lehčí tréninky.

Po: Běh fartlek 12km

Út: Běh –5x2‘ (80%)

St: Běh 10km (lehce)

Čt: Volno

Pá: Běh 6km + rozcvičení

So: Závod Určitě bych doporučil všem běžcům dát hodně na své pocity.

V případě únavy více odpočívat, cvičit, aktivně se věnovat regeneraci (bazén, sauna, masáže) a protahovat. Co spousta běžců podceňuje je správná technika běhu. Přitom zde se dá ušetřit spousta energie. Proto doporučuji si vybrat pro rychlé úseky terén, který bude odpovídat profilu závodní tratě.

Mezi hlavní chyby, které vidím u některých běžců patří: • Hlubší předklon, dívání se do země • Zatnuté pěsti • Pohyby do stran (ruce, trup) • Nepravidelné, povrchní dýchání • Nepřizpůsobení se terénu (stále stejný krok) Při závodě je dobré běžet uvolněně, bez zbytečných pohybů do stran (ztráta energie a rychlosti) a dobře dýchat...

Budu moc rád, pokud svými radami někomu z vás aspoň trochu pomůžu s přípravou na Krkonošskou VÝZVU ;)

Pavel Brýdl

 

#dejvyzvu #pavelbrydl #rockpoint #horskavyzva #krkonose #pecpodsnezkou