Úterní okénko Pavla Brýdla: Stravování před závodem a občerstvení při závodě, či na co si dát pozor pár dní před startem a během závodu...

Úterní okénko Pavla Brýdla: Stravování před závodem a občerstvení při závodě, či na co si dát pozor pár dní před startem a během závodu...

Start Horské výzvy v Peci pod Snežkou je už opravdu za dveřmi. A na co si dát pozor posledních pár dní před závodem ve stravování….. Z mého pohledu bych se určitě nevrhal do žádných nevyzkoušených experimentů. Já osobně mám zaběhnutý systém, který již několik let téměř neměním.

Pokud se jedná o delší a důležitý závod, tak dodržuji poslední týden superkompenzační sacharidovou dietu. Tato dieta má tři fáze:

1) 6 – 4 dny před závodem: Snižte příjem sacharidů a dodržujte ještě kvalitní předzávodní trénink.

2) 3 – 2 dny před závodem: Zvyšte příjem sacharidů a dopřejte si jen lehčí trénink.

3) 1 den do závodu: Jezte už to, co vám vyhovuje před závodem.

Díky této dietě se pro závod zvýší hladina glykogenu ve svalech. To vede i ke zlepšení výkonu. Aby tato dieta byla účinná, tak by se měla opakovat maximálně 3 krát ročně. Moje osobní zkušenost je taková, že první tři dny jsem podrážděný a třetí den se z tréninku vracím už po půlce pomalou chůzí… Ale výsledek stojí za to.

 

Den závodu:

Mé poslední jídlo je tři a půl hodiny před startem. Dávám si proteinovou kaši (Superveget Restart Energy) a k tomu nějaké pečivo s marmeládou. Obecně by se před závodem mělo jíst jídlo s nižším glykemickým indexem.

Dle některých vědeckých studií, by měl sportovec vypít cca 2 hodiny před závodem cca 500ml k dosažení dostatečné hydratace. Zároveň má dostatek času na vyloučení nadbytečné tekutiny. Následně ještě 200 – 300ml zhruba 20 minut před startem. Ale to už hodně závisí na pocitech plnosti žaludku.

Asi čtvrt hodiny před startem si vezmu jeden gel a ampuli Speed 8, která mne nakopne.

Při závodě se snažím občerstvovat už od začátku. Jakmile dostanete hlad, tak už je pozdě. Proto se snažím sníst každých 45minut jeden gel a pít na každé občerstvovací stanici. Dle délky závodu přidávám ještě banány nebo energetické tyčinky. Trochu se bojím neznámých iontových nápojů a tak při závodě volím vodu a colu. Při delších závodech si sebou beru i ampule nebo tablety, které pomáhají při křečích.

 

V současné době je na trhu spousta firem, které se zaměřují na potravinové doplňky.

Já mám odzkoušené značky Namedsport a EthicSport, které mohu doporučit ;)