Úterní Bystroušovo okénko - příprava na LONG

Úterní Bystroušovo okénko - příprava na LONG

Ahoj sportovci, měli jste pondělní tréninkové volno jako já? Rytmus je v tréninku základ a my se tedy v následujících týdnech podíváme na to, jak se připravit na každou ze vzdálenosti Horské Výzvy :)

Královský Long Vás opravdu prověří a chcete-li ho pokořit, počítejte s tím, že se zeptá na to, co jste dělali v zimě. Na trasu dlouhou kolem 70km už je více než vhodné, mít tréninkovou nebo závodní zkušenost alespoň z poloviční vzdálenosti. Jestli už jste zkusili maraton, tak víte, že se chleba láme po 30. kilometru. Podobně to funguje i na této vzdálenosti a konkrétně nový Krušnohorský Long má tu největší parádu až na konci. 
Od Božího daru se prvních 20km budeme houpat loukami a rašeliništi kolem Špičáku a Vlčích jam, kde můžete svůj závodní zápal zchladit ledovcovým sněhem, který tam najdete celoročně. Není to vůbec od věci, protože tento běhavý úsek byste si měli udržet tak klidné tempo abyste si nehrábli do glykogenových zásob. Skrze stejnojmenný příkop se dostaneme na Blatenský vrch a odtud začíná trasa přitvrzovat větší řadou menších kopečků. Ty budou odsýpat jeden za druhým, jenže 20 takto zvlněných kilometrů může vzít více, než by člověk čekal. Na takovou střídavou zátěž bychom měli stehna připravit opakovanými kopci, stačí malý kopeček ale točit, točit a točit. Právě to časté přepínání mezi seběhem a výběhem pak snadno způsobí, že na rovině to nepůjde zdaleka tak, jak jste zvyklí. To mi jako měšťákovi můžete věřit :D
Přes tyhle houpačky se po 44km dostáváme do Pstruží, pod Plešivec, další vrchol z Krušnohorských tisícovek a 350m vysokým stoupáním na jeho vrchol začíná právě ta část trasy, na kterou budou platit delší tréninky v únavě. Tím myslím to, že nikdo z nás si nedá v tréninku 70km běh, aby věděl, do čeho jde, ale rozdělíme si to na dvě, či tři porce a dáme si je hned za sebou. To znamená o víkendu zkusit 30 a 30km, nebo 20/20/20. Opakovaně zkuste takovou dávku směřovat na začátek víkendu, protože právě o páteční půlnoci naše závody startují. Pokud na tak dlouhý běh nezbývá čas, zkuste alespoň párkrát dvoufázově ráno a večer po deseti kilometrech.
Díky opakovaným tréninkům v únavě budeme připraveni na to, že zvlnění výškového profilu od startu do cíle je větší a větší. Z Plešivce následuje seběh do bývalého dolu Eva, výběh nad Mariánskou na Vlčí hřbet a další klesání do Jáchymova, zpestřené o výběh k Popovskému kříži. Tam se po občerstvení musíme zakousnout do poctivých pěti kilometrů se stoupáním 650m, zabrat do holí a odpovědět mu, že jste v zimě jezdili na běžkách, že jste stihli několik dlouhých vyjížděk na kole a že víte, o čem je vícehodinová zátěž. 
Zkrátka nejen na Krušnohorský Long už je potřeba trochu práce, zkuste si nejdřív Half a pak ho ještě někdy zopakujte v tréninku. Budete tak moci odhadnout kolik hodin Vám zdolání Longu zabere a východ slunce za polovinou trati Vás nerozhází, protože s tím budete počítat. Už se těším na start :)
#Bozidar #dejvyzvu #2zavodseblizi #rockpoint #salewa