Úterní Bystroušovo okénko - příprava na HALF

Úterní Bystroušovo okénko - příprava na HALF

Čau sportovci, myslím, že většina z Vás už ho má za sebou nebo právě přemýšlí o tom, že zkusí Half, je to tak? Startovka na poloviční Výzvu bývá nejvíce obsazená, protože po tomhle švihu ještě v pohodě stihnete odpolední zmrzku s rodinou :) Maratonskou vzdálenost v terénu mají v oblibě začátečníci i sveřepáci, ale jak se připravují?

Half není tak dlouhý, aby Vás v následujícím týdnu odkázal pouze na výtah, ale taky ne tak jednoduchý abyste na něj trénovali jen na cyklostezce ve městě. Máte za sebou půlmaraton? Zvládli byste víc, ale dlažebních kostek a mačkanice v davu už bylo dost? Pak jsou naše vzdálenosti tratí Half tou optimální výzvou. Startujeme v příjemných 9 hodin dopoledne, takže určitě stihnete odpolední vyhlášení, ikdyž si budete užívat výhled z Klínovce. V Krušných horách totiž ten zážitek z horského závodu přijde v druhé polovině 44km dlouhé trasy. 

Do startu zbývají dva týdny, takže jaká by teď měla být příprava? Pokud, řečí čísel, zvládáte týdně uběhnout cca 50 km, je na čase zkusit tento průměr přesunout hlavně na víkend. Zkuste v pátek 10 km, v sobotu ráno 20 km a v neděli ještě trochu kola, Počty jsou samozřejmě individuální, ale je ideální čas na to vyzkoušet si déle trvající zátěž a následující dva týdny pak už budete mít na detailní ladění :). Pokud přemýšlíte o ostrém závodění, je nutné připravit nohy na cca 4-5 hodin práce, jednoduše řečeno, musí být dostatečně omlácené, abyste zvládli běžet závěrečné mírné klesání do Božího Daru. V druhé půlce trasy je totiž prudké stoupání a klesání na Plešivec, další malé kopečky a na posledních 10km se Vás zeptá Klínovec. Ten bude vyžadovat dost síly a na to je vhodná kombinace dlouhého běhu a kola v tréninku. Dejte si jeden den 30 km běh v kopcovitém terénu i za cenu, že byste měli na jeden vrchol za městem vystoupat několikrát a druhý den ještě cca 2 hodiny svižného kola. Samozřejmě s parťákem, pokud se chystáte na závod dvojic! Takový dlouhý běh tréninkově adekvátně unaví stehna, ale závod tady končit nebude, proto je potřeba ty nohy ještě roztočit a kolo je příjemná změna a nebolestivá varianta zátěže. 

Málo kdo z nás by se chtěl o víkendu úplně zničit, zatímco jen trénoval, to si nechme až na závod s 1550 metry stoupání. Další podrobnější trénink můžeme probrat v sobotu 1.7. odpoledne u kávy, či vína ;)

#Bozidar #dejvyzvu #2zavodseblizi #rockpoint#salewa

 — v Bozi Dar, Karlovarský Kraj, Czech Republic.