Úterní Bystroušovo okénko – Jak se připravit na Short?

Úterní Bystroušovo okénko – Jak se připravit na Short?

Víte, proč jsou naše nejkratší vzdálenosti ideálním vstupem do horských závodů? Budete totiž mít k dispozici: - Zázemí velké akce - Velkou občerstvovačku v cca polovině trasy - Příležitost potkat se s borci z dlouhých tratí a čerpat zkušenosti

Trasy jsou navíc koncipované tak, že budete muset překonat některý z typických kopců v daném pohoří, takže to bude stát více úsilí, než místní přespolák, ale taky jí nebudete muset obětovat měsíce přípravy. Na rozdíl od Longu a Halfu, můžete Short prostě z fleku zkusit, pokud týdně strávíte nějakou tu hodinu souvislým sportováním a tím myslím že běháte, jezdíte na kole, hrajete squash ale ne kuželky..  Často volená taktika je indiánský běh, tedy do kopce jdu, roviny a z kopce běžím a to nejen na Shortu. Takže pokud jdete na svou horskou premiéru, nebojte se, že byste pochodovali sami.

Jestliže už ale máte za sebou závod na rovných 10km nebo půlmaraton třeba jen v tréninku, počítejte s tím, že Short vám bude trvat spíš jako ten půlmec, i když bude o několik km kratší. Dlouhé stoupání Vás totiž zpomalí na delší dobu a tempo může být klidně dvojnásobné, než na rovině.

Krušnohorský nejkratší závod je převýšením druhý nejnáročnější z celého seriálu a navíc je specifický svým profilem. Z Božího Daru nejprve poběžíme dolů do Jáchymova a pak budeme stoupat přes Klínovec zpátky. Na 18,5km se 790m stoupání si tedy vyhraďte pár hodin ze sobotního dopoledne. Přestože klesání je dlouhé a souvislé, doporučil bych si právě zde ohlídat tempo, protože po neřízeném seběhu svoje stehna ve stoupání nebudete poznávat. Budou mít dost velkou spotřebu, takže i na Shortu myslete na doplňování energie. Trasa je milosrdná v tom, že je na ní minimum výškových změn, takže silově se velmi dobře připravíte třeba i na kole. Tady to bude chtít spíš delší dobu drtit velkou pilu, než se trýznit deseti úsekama, chcete-li zaběhnout se ctí. Pokud to budete chtít vyladit, musíte opět přidat krátké kopce, abyste mohli reagovat na různé sklony souvislého stoupání.

160 z Vás už se přihlásilo na nový Krušnohorský Short, tak se těším, až budu z Hadí hory sledovat a přes údolí poslouchat jak si ho užíváte  Už za necelé dva týdny!
#Bozidar #dejvyzvu #2zavodseblizi #rockpoint #salewa