Představujeme 3.závod Horské výzvy, na Šumavě

Představujeme 3.závod Horské výzvy, na Šumavě

Běžci, pojďme si připomenout, proč se změnil termín naší Šumavské zastávky. Původně jsme měli v plánu odstartovat seriál už v dubnu, aby byla v červenci pauza na oddych a další trénink na druhou polovinu seriálu. Jak se ale později ukázalo, tento plán se neshodoval s podmínkou atraktivnější trasy, kterou připravil Tomáš Bystřický a Michal Janďura. Nové Šumavské trasy tak dostaly přednost před původním termínem a jsme si jisti, že to oceníte, až je vyzkoušíte na vlastní kůži. Tomáš Bystřický o změně říká:

Šumavské asfaltové trýznění je u konce! Ano, Šumava je velmi navštěvovaný národní park obtěžkaný hustou infrastrukturou a aparátem ochrany přírody. Je to logické, když na Šumavě najdeme ledovcová jezera, unikátní pralesní a močálové biotopy ale letos si vychutnáme ty typické hluboké smrkové lesy, holé hřebeny a vše to podtrhne vyšší převýšení!
Než se podařilo dosáhnout letošní zajímavé trasy, proběhlo několik výměn s úřady a nakonec se ta finální trasa velmi podobá prvnímu návrhu. Na kterém má velký podíl Michal Janďura z Horské Služby, který nám nabídl pomoc v trasování neznačených cest, kterých já neznám zdaleka tolik co on. Pracovali jsme i s variantou přes nejvyšší šumavský vrchol Velký Javor, který leží těsně za hranicemi. Ale lyžařská sezóna a zejména hnízdění ohrožených druhů ptáků nás ujistilo o tom, že není možné v dubnu na Šumavě vybrat takhle dlouhou a atraktivní trasu. 
Takže, co je před námi? Všechny tři trasy budou začínat (dvojitým) výběhem přes Belveder na Pancíř (1214m), takže i Short bude opravdu horská trať se 750m převýšení. Ta se z vrcholu bude ihned po sjezdovce stáčet zpět do Špičáckého sedla a do cíle, tento závěrečný úsek bude také pro všechny trasy stejný. Long i Half ale na Pancíř vystoupí z opačné strany, kterou znáte z předchozích ročníků a pod sjezdovkou pak odbočují vpravo a pokračují smyčkami na Můstek a dále po hřebenu. Za Můstkem se Long odpojuje technickým seběhem po modré TZ a za údolím stoupá na nižší vrchol Plošina, poté se přes Děpoltice a Křížový vrch napojí u Prenetu na Half. Z Prenetu už běží obě trasy spolu až do cíle přes Hojsovu stráž (opět jinou, lesní cestou než dříve) k Brčálnickým mokřadům a Špičáckému sedlu. Celkem tedy Long měří 67km se stoupáním 2640m a bude úplně jiný, než tak jak ho na Šumavě znáte! 
Stejně tak trasa Half, pojďte jim dát druhou šanci! V neděli pak můžete třeba zchladit nohy v jezeře Laka, které je nejvýše položeným českým jezerem a leží kousek od Železné Rudy.
Aktuální informace z tratí očekávejte v průběhu července