ČTVRTEČNÍ OKÉNKO MONČI BOHUNSKÉ- ZRANĚNÍ PŘI BĚHU

ČTVRTEČNÍ OKÉNKO MONČI BOHUNSKÉ- ZRANĚNÍ PŘI BĚHU

Ahoj sportovci, předpokládám, že jste v maximálním tréninku na Horskou výzvu a makáte jak o život :) . Ale i samotný trénink se nemá dlouhodobě přehánět. Pokud trénujete nad míru svých možností a dlouhodobě se přetěžujete, budete více náchylní k různým druhům zranění.

K těm nejčastějším patří výron kotníku.Stačí malá nepozornost při došlapu a je to. Snad každý běžec měl někdy alespoň jednou výron kotníku. Dochází k němu při špatném došlápnutí, kdy se kloub dostane do nepřirozené polohy a dojde k natažení vazů v kotníku. Tyto vazy se natáhnou nad rámec svých možností a někdy, bohužel, může dojít i k jejich natržení či přetržení.
 Výron kotníku všichni dobře známe. Bolest, otoky jak tenisák, modřiny. A co pomáhá? To všichni víme. Ledovat, ledovat, ledovat. Pár týdnů klidu a postupně pomaličku začít zatěžovat. No, nebudu Vás tady poučovat když já sama jsem už několikrát běžela s vymklým kotníkem  hrdinka, chapeš. Ale není to dobré. Když problém nevyléčíš tak se ti vrátí. A jak už to ve sportu bývá, potrestá tě dvakrát víc. 
Mezi další nejčastější zranění běžců patří plantární fasciitida (neboli syndrom patní ostruhy). Plantární fascie je silný pruh vazivové tkáně. Tento pruh začíná na vnitřní straně patní kosti a v pěti snopcích se rozbíhá ke všem pěti prstům a formuje tak podélnou nožní klenbu. Má klíčovou funkci při běhu a chůzi, poskytuje podporu podélné klenbě a tlumí nárazy. Tento syndrom se projevuje bolestí při chůzi a běhu a mnohdy má člověk problém i se samotným došlapem na patu. Plantární fasciitida nejčastěji vzniká tím, že špatně, nerovnoměrně a neoptimálně zatěžujeme naši plosku nohy. Existují však i mnohé další faktory, které ovlivňují vznik plantární fasciitidy: nedoléčená zranění (př. vyvrtnutý kotník), které vedou ke špatnému zapojení plosky, dále je to plochá noha, špatný běžecký styl, nesprávný došlap na patu..
Ale, co s tím? Určitě si dejte pauzu od běhání a navštivte odborníka v oblasti fyzioterapie. Jsou vhodné rázové vlny, laser, tejpy a speciální tejp na uvolnění plantární fascie. Toto zranění není dobré podceňovat, léčba někdy trvá měsíc a někdy třeba i rok. 
Pokud má někdo problém s čéškou nebo s vazy okolo ni, a cítí bolest v blízkosti čéšky nebo pod ni, může to být patelofemorální syndrom neboli běžecké koleno. A poslední z velmi častých zranění je iliotibiální syndrom, tento syndrom vzniká přetěžováním svalovách skupin v oblasti kolem kolene.Bolest se nejčastěji objevuje na vnější straně kolene a někdy může putovat po celém stehnu až k boku. Iliotibiální syndrom může vzniknout při jakékoliv činnosti, ve které dochází k opakovanému pokrčení kolene. Může se objevit při dlouhotrvajícímu tréninku např. Po schodech, nebo v kopcích, kde trénujeme vyběhy a seběhy.

Existují mnohé další zranění. Když si vymknete kotník, tak si troufnu říct, že jste schopni vyléčit se sami. Ale pokud se jedná o další zranění a záleží Vám na vašem zdraví, tak raději vyhledejte lékaře nebo schopného fyzioterapeuta.

Prevence běžeckých poranění je jasná..
1. Důkladné rozcvičení a protažení
2. Vhodná obuv, nebojte se investovat do kvalitních bot, které tlumí nárazy, jsou odpružené apod.
3. Fyzickou zátěž zvyšujte postupně
4. Nejen během je člověk živ, jinými slovy.. zapojte do svého trénování i jiné druhy sportu jako kompenzaci.
Tak ahoj a ať to běhá  hlavně ve zdraví 

Monika