3.okénko Zbyňka Cypry: Zbytek trasy Beskydského LONGu

3.okénko Zbyňka Cypry: Zbytek trasy Beskydského LONGu

Ahoj sportovci! Máme před sebou poslední 3 pracovní dny, dělící nás od startu ROCK POINT HORSKÉ VÝZVY v Beskydech. Dnes nás čeká přiblížení královské distance LONG. Vás ale určitě nejvíc zajímá jak jsme na tom s tím všudypřítomným sněhem bílým, bahnem hnědým a ostatními beskydskými šelmami ze kterých běhá mráz po zádech většině závodníků.  Mám v živé paměti období začátků HORSKÉ VÝZVY kdy bývala první zastávka tradičně v jesenických Koutech nad Desnou, hned z kraje sezóny o sníh opravdu nebyla nouze. Situace, kdy jsme se brodili sněhem místy po pás nebylo nic neobvyklého. První týmy byly v nevýhodě a prošlapávání sněhu mohlo nejedné “horké hlavě” toužící být co nejdříve v cíli, připravit problém.

Mohu Vás všechny ujistit, že bílé peklo nebude a i přes hojné sněhové srážky (začátkem května) není již v Beskydech sníh ani na královně Beskyd Lysé hoře (1323m). 
Kdo soutěžil a hádal otázku v jaké nadmořské výšce jsou Pustevny dobře ví, že trať závodu se vlní v nižších polohách. Píšu to hlavně pro váhavé závodníky, kteří ještě nejsou rozhodnutí.
Takže stručně - kromě pár bahnitých úseků které nejsou nijak dlouhé a odhadem mohou být na cca 5% trati je vše hyper super. Jedná se spíše o části tratě zasažené těžbou dřeva. Kdo do Beskyd zavítáte po delší době vězte, že možná změnu některých míst skoro nepoznáte. Abychom nebyli negativní můžeme si třeba přiznat, že některé výhledy způsobené vykácením kůrovcem zasažených částí lesa, mohou potěšit oko nejednoho milovníka přírody....

Pojďme tedy k trase:
Nečetli jste-li minulá dvě okénka, věnovaná trasám SHORT a HALF, prosím rychle to napravte. Části trasy jsou některými úseky shodné a my se dnes zaměříme především na onu LONGOVOU smyčku. Ta na vás čeká na nejdelší distanci protnutím již zmiňovaných Pusteven. Zde bude i dvojitá občerstvovací stanice. Poprvé na 27km a po návratu zpět na 43,5km.
Přibíháme tedy na Pustevny kolem centrálního parkoviště směrem k Libušínu (staveniště opravovaného, dříve vyhořelého skvostu). Zde odbočka vpravo a po červené značce přes lesní, lehce rozmočený úsek protneme Maňáky. Po asfaltovém peklu doběhneme na Martinňák. Na této maratonské vložce je pozitivní jen to, že je lehce z kopce a tempoví běžci budou nemilosrdně “kosit” rychlochodce, co jim ufrnkli v prudkých stoupáních. 
Martiňák odbočka vpravo, trailový seběh lesem a opět trochu asfaltu přes Bukoviny na občerstvovačku na Kněhyni (nezaměnte s vrcholem! je to místní název). Proběhneme přes hlavní cestu vlevo a následně vpravo a stoupáme do kopce směr Skalíkova louka, přeznačení na zelenou značku a po již známém úseku doběh na Pustevny a občerstvení. 
Teď už jen Cyrilka, Radegast, Radhošť, sedlo Pindula, Javorník a seběh do cíle. Známe to již z cesty v protisměru z Černé hory, můžeme tedy jít “na krev” a polepšit si ještě o několik pozic!

A já už se na Vás budu těšit v páté lehce před půlnocí na startu!!!!!

Zbyněk Cypra
amdasador 


#Salewa #Dynafit #Ospreyeurope #Royalbay #Rockpoint #horskavyzva#dejvyzvu