1.Úterní okénko Pavla Brýdla - rozhovor s Jirkou Čípou

1.Úterní okénko Pavla Brýdla - rozhovor s Jirkou Čípou

Ahoj přátelé běhu, hor a Horské výzvy! Zdraví vás opět po roce ambasador 5.závodu v Krkonoších, Pavel Brýdl! Pomalu se nám blíží poslední bodovaný závod Horské výzvy v Krkonoších a tak jsem si pro vás připravil tak jako vloni několik úterních okének. V těch vás provedu jak rozhovory se špičkovými českými běžci, kteří nám prozradí některé finty jejich přípravy na závody, či v konečné fázi pak také tipy na vybavení, které si vzít sebou na trať, či detaily trasy letošního Krkonošského závodu, jehož letošní trasu odtajníme ke konci příštího týdne ;)

V prvním okénku jsem na úvod vyzpovídal jednoho z našich nejlepších trailových běžců Jirku Čípu, který letos vybojoval bramborovou medaili na Mistrovství Světa v horském maratonu a deváté místo na Mistrovství Světa v ultratrailu. K tomu přidal vítězství i na silničním maratonu v Bratislavě, či půlmaratonech v Brně a Zlínu.

V druhé části sezony se bude Jirka koncentrovat hlavně na tuzemské závody poblíž Brna, neboť očekává přírůstek do rodiny, každopádně příští rok by se měl objevit i na některém ze závodu Horské Výzvy ;)

Takže jdeme na to a Jirku, jak se patří vyzpovídáme...

Ahoj Jirko, trochu se na úvod vytáhni a prozraď nám, jakého výsledku si nejvíce vážíš?

Nedokáži to úplně takhle dělit, ale určitě 4. místo a hlavně mistr světa v týmech na Sněžce patří pro mě hodně vysoko.

Jak jsi se dostal k běhání v terénu?

Běhám rád v lesích okolo Brna a proto mě terén vždycky přitahoval. Člověk zažije v terénu volnost, kvůli které běhám. Rád si zazávodím i na silnici, ale terén má pro mě kouzlo, bez kterého to není ono ;)

Máš raději klasický individuální závod nebo teamový běh/štafety?

Upřednostňuji individuální závody.

Jak trénuješ poslední týden před závodem?

Snažím se, abych nebyl unavený na závod, ale zároveň, abych naběhal zhruba se závodem to, co normálně týdně odtrénuji. Každopádně v týdnu před už neběhám dlouhé vzdálenosti a nijak zvlášť kvalitu. Dva dny před závodem mám volno a den před si dávám „nalaďující“ běh kolem 10ti kilometrů.

Jak se stravuješ před závodem (večeře, snídaně...)?

Tohle vůbec neřeším. Večeře i snídaně jsou stejné, jako každý jiný den. Ráno si dám vločky s jogurtem a nějaké ovoce a jde se na to.

Jaké používáš na závod potravinové doplňky?

Na závody beru doplňky od Powerbaru. Nejvíc používám gely, které jsou z přírodních sladidel a s obsahem sodíku. Hodně dobré jsou iontové tablety (5 electrolytes), které obsahují přesně to, co potřebuji doplňovat během dlouhých závodů, abych neměl problémy s křečemi.

V čem běháš (boty, oblečení)?

Používám věci od Salomonu, se kterými jsem moc spokojený. Co se týká bot, tak zde můžu vybrat botu na všechny typy povrchu a zatím mě nikdy nezklamaly. Oblečení má spoustu vychytávek a hlavně je lehké, pohodlné a vymyšlené do posledního detailu.

Jaký máš názor na kompresní oblečení?

Kompresní oblečení na závody nepoužívám, vyjma kraťasů EXO TWINSKIN od Salomonu, které jsou kombinované a které beru na delší závody s kopcovitým profilem. Jinak si „kompresky“ beru pouze na regeneraci. Hlavně lýtkové návleky používám docela často a občas beru i stehenní.

Jak regeneruješ po závodě?

PIVEM! Mám rád pivo a myslím, že kdy jindy, než po závodě se hodí si ho dát. Takže na to nedám dopustit a jinak regeneraci po závodě nijak zvlášť neprožívám, protože nejsem profík, který potřebuje další víkend závodit...

Díky moc za rozhovor, Jirko! Ať se ti daří a budeme se se závodníky Horských Výzev těšit v příštím roce třeba na některém ze závodů seriálu ;)