ÚTERNÍ OKÉNKO ZBYŇKA CYPRY - TREKOVÉ HOLE

ÚTERNÍ OKÉNKO ZBYŇKA CYPRY - TREKOVÉ HOLE

Ahoj sportovci, začíná jít do tuhého! Start se nezadržitelně blíží a my se budeme v dnešním okénku věnovat TREKOVÝM HOLÍM. Existují dvě skupiny lidí. Jedna, která stejně jako já, na delší distanci neudělá bez holí ani krok. Druhá skupina, můžeme ji klidně nazvat „odpůrci holí“, buď hole nepoužívá vůbec, nebo před každým závodem stojí před rozhodnutím, zda jít s holemi, či bez. Rozhodnutí přitom bude ovlivňovat především výškový profil a taky délka trati. S přibývajícím počtem km a vzrůstajícím převýšením příznivců holí přibývá. A i ti, co jasně před startem prohlašují: "Mi ty hole stejně zavazí a brzdí mně!" začnou zvažovat, jestli by si je neměli raději přibalit.

Já bych aplikoval jednoduché pravidlo: Pokud budu trekař, který většinu závodu půjde (s minimem běhu), doporučuji hole vzít.
U běžců můžeme sledovat, že je to kus od kusu o rozhodnutí každého konkrétního závodníka. Dokonce i na VERTIKAL KILOMETR, závodu s maximálním převýšením, můžeme výjimečně vidět běžce bez holí!!! Připomínám, že se jedná o běh do skoro kolmého kopce s délkou trati cca 1km a elitní běžce světového poháru.
Rozhodneme-li se tedy hole přece jenom vzít, stojíme před otázkami, jaké hole???
1. Skládací, nebo jednodílné?
2. Trekové, nebo nordic walking hole?
3. Duralové, nebo karbonové?
4. Jaká je pro mě správná délka jednodílných holí?
Vezmeme to od lesa. Zbyněk Cypra používá celou závodní kariéru jednodílné nordic walking hole. Nejlehčí karbonové, s odnímatelným proutkem. Délka holí pevné délky se nahrubo spočítá koeficientem 0,68 a to tak, že vynásobím svou výšku tímto koeficientem. V praxi to vychází, když měřím 184cm, používám hole 125cm.
Názory o úpravě délky holí pro chůzi, běh, pohyb do kopce nebo z kopce záměrně přejdu. V závodě opravdu není čas se (byť u holí dovolujících měnit jejich délku) tímto zabývat!
Máme tedy vyřešeno jaké a jak dlouhé hole chceme. Materiál, z čeho jsou vyrobeny, je jasný. Pokud chceme být rychlí, volíme karbon. A samo nám vyplynulo, že velké madlo trekových holí lépe nahradí lehká rukojeť s odnímatelným poutkem.
Tak co? S holemi, či bez? Máte na rozmyšlenou 31 dnů do startu.

Zbyněk Cypra