Úterní Bystroušovo okénko - navigace na trase

Úterní Bystroušovo okénko - navigace na trase

Ahoj sportovci, už v pátek nám to zase startuje, takže je nejvyšší čas na poslední přípravy a velkou pozornost bychom měli věnovat právě mapě :)

Jak na to, abychom nemuseli nabíhat kilometry navíc? Obecně je samozřejmě snahou pořadatele zajistit co nejlepší značení a servis na trati, když se ale něco nepovede, jsme to nakonec mi, kdo musí na trase strávit delší čas než by bylo potřeba. Proto je důkladná příprava v našem vlastním zájmu! 

SHORT v Krušných horách je směrově velmi jednoduchý okruh, tam v podstatě stačí na každém rozcestníku zahnout doleva, ale jinde to tak být nemusí a na delších tratích už si s tím nevystačíme. Takže se můžeme orientovat pomocí:

Mapy: 
Pokud patříte mezi klasiky s mapou v ruce, můžete využít tu, co od nás dostanete při registraci nebo si připravit vlastní menší výřezy. Tak jako tak, tato varianta vyžaduje velmi dobré čtení terénu a krajiny, protože ani nejpodrobnější mapa Vám nepomůže, pokud se na ní nenajdete. Tím spíš by mapa měla být buď stále v ruce nebo připravená v nejbližší kapse!

GPS hodinky:
Jsou dnes asi nejrozšířenějším způsobem, jakým si zajistit správnou navigaci na trati. Už téměř všechny modely od Suunta, Garminu, Polaru a dalších výrobců umožňují navigaci po předem nahrané trase. Hlavní úskalí hodinek je ale ve výdrži baterie a tím spíš při zapnuté navigaci, takže je musíte vybrat podle Vašeho očekávaného výkonu. Momentálně je nabídka rozdělena zhruba do dvou skupin s výdrží baterie pod a nad 8 hodin, nejpřesnějšího záznamu. Já jsem nikdy nevyužil a při výběru nehleděl na jiný, než nepřesnější režim, protože když už záznam tak pořádný!

Druhou slabinou hodinek (pokud nevlastníme současné topmodely) je horší rozlišení a absence podkladové mapy. Když trasa není “naklikaná” do nejmenšího detailu nebo je omezená paměť zařízení, někde nám to střihne zatáčku, případně trajektorie vede vedle cesty a to může vést k nejistotě. V takových případech musíme jednoduše zachovat chladnou hlavu a běžet dál protože až po pár metrech navíc zjistíme kudy přesně vyrazit. V hodinkách doporučuji používat režim kdy se mapa otáčí tak, že vždy běžíte nahoru směrem ven z displeje. Režim, kdy je zachován sever nahoře není při běhu a na tak malém displeji přehledný. 

GPS navigace:
Problém s polohou na mapě řeší spolehlivě až turistické navigace s nahranou mapou a trasou. Teprve zde uvidíte směr trati a reálné cesty, takže pak už Vás určitě nerozhodí delší pauza mezi značením, nebo odklonění od od směru. Nicméně až dražší modely nabízejí pohodlné rozlišení.

Já se tedy téměř vždy řídím podle hodinek a nastudované mapy. Někdy si do trasy zaznamenám i občerstvovačky a jiné důležité body. Případně to jde ještě vylepšit itinerářem napsaným na předloktí 

Trasu a navigační opatření si plánuji v závislosti na náročnosti každého závodu a i když si třeba nevezmu nic,vždy strávím dost času nad mapou. Už jen ze zajímavosti o terén a okolí. Nikdo přece nechceme zmateně pobíhat po lese sem a tam, já tedy udělám pro značení co nejvíc, Vy mrkněte na mapu a potkáme se Klínovci!